خانه / چیست ها / بازاریابی عصبی چیست ؟

بازاریابی عصبی چیست ؟

بازاریابی عصبی چیست ؟ بازاریابی عصبی یک زمینه جدید در بازاریابی است که با استفاده از فناوری‌های پزشکی مانند تصویربرداری از مغز ( FMRI )، پاسخ‌های مغز به تحریکات بازاریابی بررسی می‌شود. محققان با استفاده از این دستگاه بررسی می‌کنند که چطور مخاطب تصمیم می گیرد کاری انجام دهد یا انجام ندهد و همچنین فعالیت بخش‌های مختلف مغز را اندازه گیری می‌کنند.

به عبارتی دیگر بازاریابی عصبی از علم عصب شناسی برای بازاریابی استفاده می‌کند. همانطور که عنوان شد در بازاریابی عصبی، با استفاده از دستگاه ( FMRI ) تمامی فعالیت‌های مغز در حالت قبل خرید، خرید و همچنین بعد از خرید اندازه گیری می‌شود تا مشخص شود که کدام قسمت مغز در تصمیم گیری دخیل است.

این مقاله را هم بخوانید :
بازاریابی اینترنتی چیست ؟

بازاریابی عصبی چیست

ما سه مغز داریم !

طبق تحقیقات انجام شده، مغز انسان از ۳ قسمت تشکیل شده است :

 • مغز قدیم
 • مغز میانی
 • مغز جدید

 

مغز قدیم مسئول حفظ بقای انسان می‌باشد. نفس کشیدن، گرسنه شدن، تشنه شدن، درد کشیدن، تشخیص خطر و غیره در این بخش قرار دارند.

مغز میانی مسئول احساسات و عواطف انسان می‌باشد.

مغز جدید یا کورتکس مسئول منطق و تجزیه و تحلیل‌های منطقی انسان می‌باشد.

 

انسان‌ها احساسی تصمیم می‌گیرند و منطقی توجیه می‌کنند !

تحلیلگران بازاریابی دریافته‌اند که انسانها بصورت احساسی تصمیم می‌گیرند و به صورت منطقی توجیه می‌کنند و تمام این تصمیمات، توسط مغز قدیم انجام می‌شود. البته مغز میانی هم بر روی مغز قدیم تاثیر می‌گذارد تا مغز قدیم را به آستانه احساسی تصمیم گیری برساند.

 

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه :

مغز از لحاظ مفهومی به ۲ بخش ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. ضمیر خودآگاه شامل کارهای ارادی است که توسط خود ما مدیریت و انجام می‌شود. مانند خوردن، آشامیدن، حرف زدن، راه رفتن و غیره. اما ضمیر ناخودآگاه شامل کارهای غیرارادی است که توسط تصورات شکل گرفته ما مدیریت و انجام می‌شود. این تصورات در طول زمان و بسته به محیط، فرهنگ، ساختار اجتماعی و ارتباطات و افکار ما شکل گرفته است. مغز قدیم و مغز میانی توسط ضمیر ناخودآگاه و مغز جدید توسط ضمیر خودآگاه کنترل و مدیریت می شوند.

 

ضمیر ناخودآگاه سریع تر از ضمیر خودآگاه عمل می‌کند !

سرعت پردازش ضمیر ناخودآگاه خیلی بیشتر از ضمیر خودآگاه است و در مواجه با اتفاقات سریع تر عمل می‌کند. به عنوان مثال شما به صورت اتفاقی تکه چوبی شبیه مار می‌بینید. مغز قدیم ناخودآگاه احساس خطر می‌کند و از جا بلند می‌شوید. اما هنوز اطلاعات به مغز جدید نرسیده است که بفهمد آن تنها یک تکه چوب بوده است. بنابراین همانطور که گفته شد اطلاعات خیلی سریع تر از مغز جدید به مغز قدیم می‌رسند تا پردازش شوند.

 

تکنیک های بازاریابی عصبی :

تحلیلگران بازاریابی خوب می‌دانند که باید توجه مغز قدیم را به خود جلب کنند تا مخاطب را به آستانه احساسی خرید برسانند و خریدی انجام گیرد. برای این منظور هم از تکنیک‌های بازاریابی عصبی استفاده می‌کنند. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از :

 • ارائه گزینه مناسب
 • عمل متقابل
 • درخواست کوچک
 • کمیابی
 • اثر تناظر
 • کاهش نقاط درد
 • داستان
 • و غیره

سعی می‌کنیم به طور کامل در مقاله‌ای دیگر به این تکنیک‌ها بپردازیم.

در این مقاله به موضوع بازاریابی عصبی چیست پرداخته شد. باعث خوشحالیست پذیرای نظرات شما باشیم.

بازاریابی عصبی چیست ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

 

درباره‌ی هرآنچه

هرآنچه که در زمینه بازاریابی اینترنتی آموخته‌ایم، به اشتراک می‌گذاریم. امید است که بتوانیم به سهم خود، در این زمینه کمکی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *