خانه / چیست ها / بازاریابی اینترنتی چیست ؟

بازاریابی اینترنتی چیست ؟

بازاریابی اینترنتی چیست ؟ بازاریابی اینترنتی به زبان ساده یعنی تمامی تلاشهای بازاریابی که از طریق اینترنت یا یک دستگاه الکترونیکی انجام می‌شود. به عبارت دیگر یعنی از طریق اینترنت یا یک دستگاه الکترونیکی، بازاریابی محصولات یا خدمات خود را انجام دهیم.

در گذشته مرسوم بود که خریدها به صورت فیزیکی و از طریق مراجعه به فروشگاه مورد نظر انجام گیرد. اما رفته رفته با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی‌های نوین، نحوه خرید مردم نیز تغییر کرد. امروزه شاهد آنیم که برخی یا اکثر مردم، خریدهای خود را از طریق بستر اینترنت انجام می‌دهند. به عبارتی وجود فروشگاه‌های اینترنتی، فرآیند خرید را تسهیل بخشیده تا سبکی نوین از خرید و فروش رقم بخورد.

طبق تحقیقات PEW در سه سال گذشته، استفاده اینترنت بین بزرگسالان رشد چشمگیری داشته است. با توجه به اهمیت این موضوع، اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها از طریق کانال‌های دیجیتال مانند وب سایت، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و غیره با مشتریان فعلی و آینده خود ارتباط برقرار می‌کنند.

 

بازاریابی اینترنتی چیست

چگونه بازاریابی اینترنتی کنیم ؟

بازاریابی اینترنتی مجموعه‌ای از تاکتیک‌هایی است که بواسطه آنها می‌توان بازاریابی محصولات یا خدمات خود را انجام داد. بازاریابان اینترنتی با توجه به اهداف استراتژی بازاریابی خود، از هر کدام از این تاکتیک‌ها که مورد نیازشان است استفاده می‌کنند.

 

تاکتیک های بازاریابی اینترنتی :

برخی از این تاکتیک‌ها عبارتند از :

 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو (( Search Engine Optimization (SEO)
 • بازاریابی محتوا ( Content Marketing )
 • بازاریابی رسانه اجتماعی ( Social Media Marketing )
 • تبلیغات کلیکی  (( Pay Per Click (PPC )
 • بازاریابی واسطه ای یا همکاری در فروش ( Affiliate Marketing )
 • بازاریابی ایمیلی ( Email Marketing )
 • تبلیغات بومی ( Native Advertising )
 • اتوماسیون بازاریابی ( Marketing Automation )

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو ( SEO ) :

این تاکتیک برای بهینه سازی وب سایت شما، برای گرفتن رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو است. به عبارتی ما از این تاکتیک استفاده می‌کنیم تا وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنیم تا در نتیجه ترافیک بیشتری را از طریق موتورهای جستجو دریافت کنیم. بنابراین سئو یک استراتژی مهم و کاربردی است تا بتوانیم با بهینه سازی وب سایتمان، مخاطبان بیشتری را از طریق موتورهای جستجو جذب کنیم.

 

بازاریابی محتوا ( Content Marketing ) :

با استفاده از تولید محتواهای جذاب و با کیفیت در قالب مقاله، ویدیو و صوت می‌توانیم مخاطبان جدیدی را با کسب و کار و برند خود آشنا کنیم. همچنین با استفاده از این محتواها می‌توانیم محصولات یا خدمات خود را معرفی و در نتیجه به فروش برسانیم. به طور کل در بازاریابی محتوا تمرکز بر روی افزایش ترافیک، معرفی کسب و کار، برند، محصول و یا خدمات می‌باشد. این تاکتیک هم یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین تاکتیک‌های بازاریابی اینترنتی است.

 

بازاریابی رسانه اجتماعی ( Social Media Marketing ) :

در بازاریابی رسانه اجتماعی نیز تمرکز بر روی تولید محتواهای باکیفیت برای این رسانه‌هاست تا به طریقی کسب و کار، برند، محصول و یا خدمات خود را معرفی کنیم. هر رسانه اجتماعی استراتژی بازاریابی مخصوص به خود را دارد و می‌طلبد متناسب با آن اهداف بازاریابی خود را تعیین کنیم. رسانه‌های اجتماعی همانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب، لینکدین و پینترست، محبوبترین رسانه‌ها برای بازاریابی اینترنتی هستند.

 

تبلیغات کلیکی ( PPC ) :

پرداخت به ازای کلیک یا PPC یکی از تاکتیک‌های بازاریابی اینترنتی است که در موضوع تبلیغات از آن استفاده می‌شود. در این روش شما، کلیدواژه‌های اصلی کسب و کار خود را انتخاب می‌کنید و آن را در اختیار موتورهای جستجو مانند گوگل قرار می‌دهید. یک هزینه اولیه هم برای این نوع تبلیغات در پنل موتور جستجو پرداخت می‌کنید. هر جستجویی که متناسب با کلیدواژه‌های شما انجام شود، سایت شما هم در نتایج جستجو نمایش داده خواهد شد. با هر بار کلیک بر روی سایت شما، یک هزینه ای بابت این کلیک از هزینه اولیه شما کسر می‌شود. به اصطلاح ما هزینه‌ای را به ازای هر کلیک پرداخت می‌کنیم. معروفترین سرویس برای این نوع تبلیغات، سرویس گوگل ادورز ( Google Adwords ) است.

 

بازاریابی واسطه ای یا همکاری در فروش ( Affiliate Marketing ) :

در این تاکتیک بازاریابی، شما محصولات یا خدمات دیگران را در وب سایت یا رسانه‌های اجتماعی خود تبلیغ و به ازای فروش آنها کمیسیونی را دریافت می‌کنید. همچنین شما می توانید این سیستم را در وب سایت خود راه اندازی کنید تا سایرین نیز بتوانند محصولات و یا خدمات شما را تبلیغ و به فروش برسانند و کمیسیونی را بابت این فروش دریافت کنند.

 

بازاریابی ایمیلی ( Email Marketing ) :

در این تاکتیک از ایمیل به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان استفاده می‌شود. همچنین از ایمیل برای تبلیغ محصول و یا خدمات، اطلاع رسانی تخفیف‌ها و رویدادها و هدایت افراد به وب سایت کسب و کار استفاده می‌شود.

 

تبلیغات بومی ( Native Advertising ) :

در این تاکتیک، تبلیغ محصول یا خدمات شما، در قالب مقاله یا ویدیو در وب سایت تبلیغ گیرنده قرار می‌گیرد. نکته مهمی که در این نوع تبلیغات حائز اهمیت است، عجین شدن تبلیغات با محتواست، به گونه‌ای که مخاطب محتوایی با کیفیت را مشاهده و در نتیجه پیام تبلیغات نیز منتقل می‌گردد. به عبارت دیگر در این تاکتیک، محتوایی با کیفیت ارائه و در بطن آن، تبلیغ مورد نظر قرار می‌گیرد. نمونه بارز این نوع تبلیغات رپورتاژ آگهی و لینک اسپانسر است.

 

اتوماسیون بازاریابی ( Marketing Automation ) :

در این تاکتیک با استفاده از نرم افزاری به صورت خودکار، عملیات بازاریابی و بهینه سازی انجام می‌گیرد. در این روش،  اکثر تاکتیک‌ها را می‌توان به صورت متمرکز و خودکار انجام داد. به عنوان مثال می‌توان :

 • خبرنامه‌های ایمیلی ایجاد کرد.
 • برنامه زمانبندی برای ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد.
 • کمپین‌های بازاریابی را ردیابی و گزارش گیری کرد.
 • و غیره.

 

کمپین چیست ؟

کمپین سلسله‌ای از عملیات بازاریابی است که مخاطب را قانع می‌کند تا اقدام دلخواه ما را انجام دهد. این اقدام می‌تواند خرید از سایت، پر کردن فرم عضویت، دنبال کردن رسانه اجتماعی شما و یا هر مورد دیگر باشد.

با توجه به موارد بالا، بازاریابان اینترنتی همیشه تصویری واضح از چگونگی انجام بازاریابی اینترنتی دارند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا در جای و زمان مناسب کمپین‌های موفقی راه اندازی کنند.

در این مقاله به موضوع بازاریابی اینترنتی چیست پرداخته شد. باعث خوشحالیست که پذیرای نظرات شما در مورد موضوع “بازاریابی اینترنتی چیست” باشیم.

بازاریابی اینترنتی چیست ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

 

درباره‌ی هرآنچه

هرآنچه که در زمینه بازاریابی اینترنتی آموخته‌ایم، به اشتراک می‌گذاریم. امید است که بتوانیم به سهم خود، در این زمینه کمکی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *