خانه / بازاریابی اینترنتی / آشنایی با مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) به زبان ساده

آشنایی با مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) به زبان ساده

بازاریابی موتورهای جستجو یکی از موثرترین راههای رشد کسب و کار و رسیدن به مشتری‌های جدید است. البته این خیلی مهم است که شما یک استراتژی بلند مدت برای جذب ترافیک بیشتر در نظر بگیرید. اما گاهی اوقات شما به درستی نمی‌توانید در SERP رقابت کنید و این موقع است که SEM وارد بازی می‌شود و شما با پرداخت هزینه‌ای می توانید ترافیک بیشتری را جذب و با سایر رقبا، رقابت کنید.

SERP چیست ؟

SERP یا Search Engine Result Page به معنای صفحه نتایج موتورهای جستجو است و این بدان معناست که، زمانی که جستجویی انجام می‌گیرد وب سایت شما در کدام صفحه از نتایج موتور جستجو قرار دارد.

حال این سوال مطرح می‌شود که، شما وقتی که به عنوان مثال عبارت “خرید کیف و کفش” را در گوگل وارد می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد ؟

وب سایت‌هایی که برای این عبارت کلیدی یک استراتژی مناسب و بهینه در نظر گرفته باشند، بر اساس الگوریتم‌های گوگل رتبه بندی و به ترتیب نمایش داده می‌شوند. اما نکته مهم اینجاست، وب سایت‌هایی که از بازاریابی موتورهای جستجو استفاده کرده باشند در بالای همه این نتایج ها ظاهر می‌شوند. بنابراین با توجه به همین نکته می‌توان به اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو در رشد کسب و کار پی برد.

بازاریابی موتورهای جستجو چیست

( Search Engine Marketing ( SEM چیست ؟

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو از روش پرداخت به ازای تبلیغات یا تبلیغات پرداختی استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که محصولات یا خدمات کسب و کار شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو ( SERP )  قابل مشاهده است. به طور کل هنگامی که یک کاربر یک عبارت یا یک کلمه کلیدی خاصی را در موتور جستجو وارد می‌کند SEM کسب و کار شما را به عنوان یک نتیجه برای این کوئری ( Query ) به نمایش در می‌آورد. البته همانطور که در بالا عنوان شد کسب و کار شما در بالاترین نتیجه قرار و به کاربر نمایش داده می شود.

این مقاله را هم بخوانید :
بازاریابی اینترنتی چیست ؟

 

ابزارهای بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) :

برای اینکه شما بتوانید عبارات و کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با کسب و کار خود را بیابید نیاز به یکسری ابزارهای دارید که در اینجا به بهترین آنها اشاره کرده‌ایم.

این ابزارهای SEM عبارتند از :

  • SEMRush
  • Google Trends
  • Keywordtool.io
  • Google Ads Keyword Planner
  • SpyFu

 

SEMRush :

توسط این ابزار شما می‌توانید تحقیقات گسترده‌ای درباره کلمات کلیدی، بررسی رتبه بندی کلمه کلیدی، تجزیه و تحلیل ترافیک و غیره انجام دهید. ابزار SEMRush یک ابزار فوق العاده برای ارزیابی کلمات کلیدی طولانی و همچنین پیدا کردن کلماتی که شانس بیشتری برای جذب ترافیک دارند است. توسط این ابزار می‌توانید کشف کنید که رقبای شما ، تلاش‌های بازاریابی خود را بر روی چه مواردی متمرکز کرده‌اند.

ابزار SEMRush به شما کمک می‌کند تا بفهمید که کلمات کلیدی مورد نظر شما توسط چه رقباهایی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین به شما نشان می‌دهد که توسط این کلمات کلیدی قرار است با چه رقباهایی رقابت کنید. به طور کل این اطلاعات حیاتی به شما کمک می‌کند تا یک استراتژی مناسب برای پیشی گرفتن از سایر رقبا در پیش گیرید.

 

Google Trends :

ابزار Google Trends به شما کمک می‌کند تا حجم استفاده از یک کلمه کلیدی خاص را بر اساس یک منطقه جغرافیایی، زبان یا یک بازه زمانی مورد بررسی قرار دهید. این ابزار شما را قادر می‌سازد تا میزان محبوبیت یک کلمه کلیدی خاص را ارزیابی کنید. به طور کل توسط این ابزار می‌توان کلمات کلیدی محبوب یا به اصلاح ترند را بر اساس منطقه جغرافیایی، زبان و یک بازه زمانی مشخص مشاهده کرد.

همچنین توسط این ابزار می‌توانید میزان علاقه مخاطبانتان نسبت به یک محصول یا خدمات در یک منطقه جغرافیایی را بسنجید. در صورتی که مخاطبان شما در آن منطقه جغرافیایی علاقه چندانی به محصول یا خدمات شما ندارند از تبلیغات در آن منطقه خودداری کنید.

این مقاله را هم بخوانید :
بازاریابی عصبی چیست ؟

 

Keywordtool.io :

یکی از قابلیت‌های ویژه این ابزار این است که شما علاوه بر موتورهای جستجو گوگل و Bing، می‌توانید تحقیقات کلمات کلیدی خود را در کانال‌های دیگری از جمله اینستاگرام، توییتر، YouTube، آمازون، App Store و Ebay انجام دهید. بنابراین با استفاده از این ابزار می‌توانید کلمات کلیدی خود را در کانالهای مختلفی مورد بررسی قرار دهید و در نتیجه بهترین کلمات را متناسب با آن کانال استفاده کنید.

همچنین ابزار Keywordtool.io از Google Autocomplete برای ارائه کلمات مرتبط استفاده می ‌ند. Google Autocomplete قابلیتی در موتور جستجو گوگل است و زمانی که شما کلمه ای را وارد می کنید به صورت اتوماتیک کلمات یا عباراتی را به شما پیشنهاد می‌دهد که با کلیک بر روی آن‌ها، آن کلمه یا عبارت در باکس جستجوی گوکل قرار می‌گیرد. ابزار Keywordtool.io این قابلیت را دارد که تا ۷۵۰ کلمه کلیدی مرتبط برای هر کلمه جستجو به شما نشان دهد.

 

Google Ads Keyword Planner :

از آنجایی که گوگل قرار است تبلیغات شما را به نمایش درآورد پس منطقی است که از ابزار خود این شرکت برای تحقیقات کلمات کلیدی بهره ببریم. توسط این ابزار می‌توانید کلمات مرتبط با کلمه کلیدی خود را مشاهده و همچنین میزان رقابت و تعداد جستجوی این کلمات را بر اساس بازه زمانی یک ماهه مشاهده کنید.

کافیست کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید سپس اطلاعاتی درباره کلمه کلیدی و کلمات مرتبط به شما نشان می‌دهد که این اطلاعات شامل : تعداد جستجو در ماه، میزان رقابت، جایگاه این کلمات و غیره است.

 

SpyFu :

شاید برای شما جالب باشد بدانید که رقبای شما چه کلمات کلیدی را برای تبلیغات در گوگل خریداری کرده‌اند. اینجاست که ابزار SpyFu به شما کمک می‌کند تا به راحتی با وارد کردن نام یک دامنه به لیستی از کلمات کلیدی که برای تبلیغات گوگل خریداری شده دسترسی پیدا کنید. همچنین توسط این ابزار می‌توانید تغییرات تبلیغاتی که دامنه مورد نظر در ۱۲ سال گذشته داشته است را مشاهده کنید. جالب اینجاست که می‌توانید میزان پرداخت ها و همچنین رنک سئو این دامنه در سایتهای گوگل، Bing و یاهو را هم مشاهده کنید.

 

برای SEM از کجا شروع کنیم ؟

هنگامی که شما تصمیم گرفتید از SEM برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید کافیست به سراغ ابزار محبوب گوگل با نام Google Adwords بروید. البته در ابتدا باید کلمات کلیدی که می‌خواهید به گوگل پیشنهاد دهید را مشخص کرده باشید. همچنین باید مشخص کنید که برای هر کلیک حاضرید به چه میزانی هزینه کنید. به این ترتیب هر مخاطبی که در نتیجه جستجو بر روی سایت شما کلیک کند آن مقداری که توسط شما مشخص شده از حسابتان کم می‌شود.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که تبلیغات شما در هر جستجوی مربوط به کلمه کلیدی به نمایش در نمی‌آید و این به این دلیل است که توجیه تجاری کافی برای این کلمه وجود ندارد. به اصلاح این کلمه رقابت شدیدی دارد و برای اینکه شما بخواهید در هر جستجو نمایش داده شوید می‌بایست هزینه بیشتری را متقبل شوید. البته به طور قطعیت نمی‌توان این موضوع را بیان کرد و بستگی به استراتژی‌های در حال تغییر گوگل ادورز دارد که باید مطالعه شوند.

نکته مهم دیگر این است که هر آگهی یک نمره کیفیت دارد که از عدد ۱ تا ۱۰ امتیاز دهی می‌شوند. این نمره بستگی به کیفیت آگهی، کلمات کلیدی و صفحه فرود دارد. هنگامی که یک کاربر بر روی لینک سایت شما در نتایج جستجو کلیک می‌کند، اگر مدت زمان زیادی را در سایت بگذراند، یعنی اینکه یک تجربه لذت بخشی را داشته است و این در نمره کیفیت آگهی شما تاثیر دارد. برای مشاهده نمره کیفیت آگهی خود می‌توانید در حساب کاربری Google Adwords در ستون وضعیت کلمات کلیدی، نمره کیفیت را مشاهده کنید.

آشنایی با مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) به زبان ساده
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

 

درباره‌ی هرآنچه

هرآنچه که در زمینه بازاریابی اینترنتی آموخته‌ایم، به اشتراک می‌گذاریم. امید است که بتوانیم به سهم خود، در این زمینه کمکی کرده باشیم.

همچنین ببینید

چک لیست سئو

جامع‌ ترین چک لیست سئو در سال ۲۰۱۹

چک لیست سئو مثل این میمونه که شما قصد دارید کیک درست کنید و میرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *