خانه / بازاریابی اینترنتی / کامل ترین اصول بازاریابی در اینستاگرام

کامل ترین اصول بازاریابی در اینستاگرام

اینستاگرام پرمخاطب‌ترین رسانه اجتماعی در دنیاست که بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. روزانه میلیونها کاربر از این رسانه اجتماعی بازدید و به اشتراک گذاری تصاویر و ویدیوهای خود می‌پردازند. بنابراین با توجه به پتانسیل بالای این رسانه، می‌توان از آن برای اهداف بازاریابی محصولات و یا خدمات استفاده کرد. همانند هر رسانه دیگری، بازاریابی در اینستاگرام هم اصول خاص خود را دارد. با ما همراه باشید تا با این اصول آشنا شوید.

بازاریابی در اینستاگرام

اصول بازاریابی در اینستاگرام :

همانطور که گفته شد، بازاریابی در اینستاگرام هم اصول خاص خود را دارد. مهمترین نکات در بازاریابی اینستاگرام عبارتند از :

 • ۱ – ویرایش پروفایل و تکمیل بیوگرافی
 • ۲ – اصول پست گذاشتن در اینستاگرام
 • ۳ – استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام
 • ۴ – استفاده از استوری اینستاگرام
 • ۵ – استفاده از IGTV اینستاگرام
 • ۶ – گیمیفیکیشن در اینستاگرام
 • ۷ – استفاده از اینفلوئنسرها در اینستاگرام

 

۱ – ویرایش پروفایل و تکمیل بیوگرافی

پروفایل نقشی تعیین کننده در جذب مخاطب دارد. بنابراین تمامی موارد پروفایل را تکمیل و مخاطبان را با نوشتن یک بیوگرافی جذاب، ترغیب به فالو کنید. در خط اول بیوگرافی، شعاری را برای خود در نظر بگیرید. این شعار باید به گونه‌ای باشد که نیاز و خواسته مخاطبانتان را هدف قرار داده باشد.

برای خوانایی بهتر بیوگرافی از استکیرها استفاده کنید. همچنین بین خطوط با قرار دادن یک نقطه، فاصله‌ای ایجاد کنید. اگر فروشنده محصولات و یا خدمات هستید، در بیوگرافی آدرس و شماره تماس خود را قرار دهید. در بخش وب سایت پروفایل، آدرسی را وارد کنید. این آدرس می‌تواند آدرس وب سایت شما، کانال تلگرام و یا غیره باشد. اما اولویت در قرار دادن وب سایتتان در این بخش است.

 

تصویر پروفایل در اینستاگرام :

از تصویری جذاب برای پروفایل خود استفاده کنید. این تصویر باید تا حد ممکن ساده باشد. حداکثر از سه رنگ برای تصویر استفاده کنید. بهترین حالت استفاده از دو رنگ و تضاد رنگیست. مثلا بک گراند قرمز و لوگو سفید، مثلا بک گراند آبی و لوگو سفید، مثلا بک گراند سیاه و لوگو سفید باشد. تا جای ممکن از بک گراند سفید استفاده نکنید.

 

بیزنس پروفایل اینستاگرام :

پروفایل خود را از حالت اکانت شخصی ( Personal Account ) به بیزنس پروفایل ( Business Profile ) تغییر دهید. با این کار می‌توانید از بخش آمارگیری اینستاگرام که با نام Insights است استفاده کنید. توسط قابلیت Insights می‌توانید آمارهای کاربردی را به صورت هفتگی مشاهده کنید.

برخی از این آمارها عبارتند از :

 • تعداد بازدید از پروفایل.
 • تعداد کلیک بر روی آدرس بخش وب سایت.
 • در صورت وارد نمودن ایمیل در بخش تماس، می‌توانید تعداد کلیک بر روی ایمیل را مشاهده کنید.
 • در صورت وارد نمودن دایرکشن ( موقعیت مکانی ) در بخش تماس، می‌توانید تعداد کلیک‌ها بر روی دایرکشن را مشاهده کنید.
 • مشاهده تعداد پیج‌های یونیکی که از پست‌های شما بازدید کرده‌اند.
 • مشاهده تعداد دفعاتی که پست‌های شما بازدید شده.
 • مشاهده موقعیت مکان‌هایی که از پیچ شما بازدید کرده‌اند.
 • مشاهده رنج سنی بازدید کننده‌ها از پیچ شما.
 • مشاهده جنسیت مخاطبان شما بر اساس زن و مرد و تعداد آنها بر اساس درصد.
 • و آمارهای دیگر …

 

۲ – اصول پست گذاشتن در اینستاگرام

برای پست گذاشتن در اینستاگرام باید به نکاتی توجه کنید که عبارتند از :

 • تعداد مناسب پست در روز
 • بهترین زمان برای ارسال پست در اینستاگرام
 • سایز مناسب پست در اینستاگرام
 • استفاده از تصاویر جذاب در اینستاگرام

 

تعداد مناسب پست در روز :

حداقل ۲ و حداکثر ۴ پست در روز ارسال کنید. فاصله زمانی بین پست‌ها، حداقل باید ۴ ساعت باشد.

 

بهترین زمان برای ارسال پست در اینستاگرام :

با توجه به شناختی که از مخاطبانتان دارید، بهترین زمان را برای ارسال پست در نظر بگیرید. قطعا در یک بازه زمانی متوجه خواهید شد که پست‌های شما در چه روزی و چه ساعتی بیشترین لایک و یا کامنت را دریافت می‌کند. اما بهترین روش این است که بر روی قابلیت Insights در اینستاگرام کلیک کنید، سپس تب Audience را انتخاب و در بخش Followers مناسب ترین زمانها را مشاهده کنید.

الگوریتم جدید اینستاگرام به این صورت عمل می‌کند که در ابتدا پست شما را به ۱۰ درصد از فالورهایتان نشان می‌دهد، اگر تعداد لایک و تعامل مناسب باشد، به ۱۰ درصد دیگر و به همین صورت ادامه می‌یابد. بنابراین خیلی مهم است که زمانی را انتخاب کنید که فالورهایتان فعال باشند.

معمولا در ایران بین ساعت‌های ۱۲ ظهر تا ۲ بعد از ظهر ، ۶ عصر تا ۸ شب و ۱۰ شب تا ۱ بامداد بهترین زمان برای ارسال پست است. البته همانطور که گفته شد بهتر است از قابلیت Insights برای این منظور کمک بگیرید.

 

سایز مناسب پست در اینستاگرام :

برای پست در اینستاگرام می‌توانید از سایز ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل استفاده کنید.

Post : 1080 * 1080 px

 

استفاده از تصاویر جذاب در اینستاگرام :

برای پست‌های خود از تصاویر جذاب و با کیفیت استفاده کنید. تصاویر جذاب و با کیفیت، مخاطبان را ترغیب می‌کند پروفایل شما را مشاهده و در صورت تمایل فالو کنند. برای تصاویر خود از افکت‌های مناسبی استفاده کنید. سعی کنید یک افکت مناسب را انتخاب و در صورت امکان همیشه از آن افکت استفاده کنید.

 

۳ – استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

سعی کنید برای تولید محتوا در اینستاگرام، یک استراتژی مناسب در نظر بگیرید. برخی از نکات مهم در استراتژی اینستاگرام عبارتند از :

 • تولید محتوای آموزشی
 • نحوه استفاده از هشتگ ( # )
 • درج موقعیت مکانی در اینستاگرام
 • استفاده از مناسبت‌های تقویم
 • قرار دادن تصاویری از محل کار
 • ارائه کوپن و بن تخفیف در اینستاگرام
 • چالش‌ های متنی اینستاگرام

 

تولید محتوای آموزشی :

قبل از ارائه محصول یا خدمات در پیج، به تولید محتوای آموزشی مرتبط با کسب و کارتان بپردازید. این آموزش‌ها را در قالب تصویر یا ویدیو در پیج قرار دهید. با این کار اولا ارزش افزوده‌ای را به مخاطبانتان داده‌اید، ثانیا مخاطبانی که علاقه‌مند به حوزه کاری شما هستند، ترغیب می‌شوند شما را فالو کنند.

می‌توانید آموزشهایی را به صورت سریالی ایجاد و در چندین پست آنها را قرار دهید. همچنین می‌توانید یک آموزش سریالی را در یک پست قرار دهید. البته تعداد این آموزشها باید ۱۰ مورد باشد. حتما در کپشن یا خود پست عنوان کنید که آموزشها را ورق بزنند.

 

نحوه استفاده از هشتگ ( # ) :

امروزه اکثر کسب و کارها و برخی افراد، برای بالا بردن تعداد فالور و هدفمند کردن بازاریابی، از ربات‌های اینستاگرامی استفاده می‌کنند. این ربات‌ها بر اساس معیارهای خاصی که یکی از آنها هشتگ است فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، برای ربات مشخص می‌کنند که اگر در کپشن یا کامنت پستی هشتگ قهوه بود، آن را لایک کن، فالو کن، کامنتی قرار بده و در کل تصمیماتی که برای ربات مشخص شده اعمال می‌شود.

بنابراین بهتر است از هشتگ‌های مناسبی برای پست خود استفاده کنیم. برای پیدا کردن این هشتگ‌ها کافیست در بخش جستجو کلمه مورد نظر را وارد کنیم و به تب برچسب‌ها (  Tags ) برویم. اگر تعداد پست‌هایی که برای هشتگ ارسال شده بیشتر از ۵ هزار باشد، این هشتگ می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

حداکثر از ۷ هشتگ استفاده کنید. زیرا بیشتر از این تعداد، اینستاگرام ممکن است پست شما را به عنوان اسپم تلقی کند. بهتر است از هشتگ‌های یک کلمه‌ای استفاده کنید. در صورتی که هشتگ شما چند کلمه‌ای باشد بین آنها از خط زیرین ( _ ) استفاده کنید. همانند مثال زیر :

#آموزش_بازاریابی

پیشنهاد می‌شود هشتگ‌ها را در اولین کامنت قرار دهید.

 

درج موقعیت مکانی در اینستاگرام :

یکی دیگر از معیارهای فعالیت ربات‌های اینستاگرامی، استفاده از موقعیت مکانی است. برای ربات مشخص می‌کنند اگر پستی دارای موقعیت مکانی مثلا تهران باشد آن را لایک کند، فالو کند، کامنتی قرار دهد و غیره. بنابراین برای پست و استوری از موقعیت مکانی مناسب استفاده کنید. برای درج موقعیت مکانی در پست، کافیست هنگام ارسال پست بر روی افزودن مکان ( Add Location ) کلیک کنید. اگر GPS گوشی شما روشن باشد، بصورت اتوماتیک موقعیت مکانی شما را تشخیص داده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای درج موقعیت مکانی در استوری، کافیست هنگام ارسال استوری از بالا بر روی گزینه زیر کلیک کنید و سپس گزینه LOCATION را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید بر روی این گزینه کلیک کرده و گزینه HASHTAG را انتخاب کنید. سپس بهترین هشتگ را برای استوری در نظر بگیرید.

 

استفاده از مناسبت های تقویم :

برای مناسبت‌های تقویم، تصویری مناسب در پیج قرار دهید.

 

قرار دادن تصاویری از محل کار :

سعی کنید تصاویری از محل کار و همچنین همکاران خود در پیج قرار دهید. این تصاویر حس اعتماد و خوبی را به مخاطبانتان منتقل می‌کند.

 

ارائه کوپن و بن تخفیف در اینستاگرام :

اگر شما دارای وب سایت هستید، کوپن‌ها و بن‌های تخفیفی برای محصولات یا خدمات خود در نظر بگیرید و آنها را فقط از طریق اینستاگرام اطلاع رسانی کنید. با این کار مخاطبانی که همواره به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند، پیج شما را دنبال می‌کنند.

 

چالش‌ های متنی اینستاگرام :

برای تعامل بیشتر در اینستاگرام، می‌توانید از چالش های متنی استفاده کنید. به عنوان مثال سوالی را مطرح کنید که در حوزه کسب و کارتان، موضوعی را به چالش می‌کشد. با این کار تعامل مخاطبانتان بیشتر می‌شود و پیج شما شانس بیشتری برای قرار گرفتن در بخش اکسپلور ( Explore ) کسب می‌کند.

 

۴ – استفاده از استوری اینستاگرام :

در اینستاگرام قابلیتی با نام استوری ( Story ) وجود دارد که می‌توانیم عکس، متن و یا ویدیویی را در آن قرار دهیم. استوری پس از گذشت ۲۴ ساعت، به صورت اتوماتیک حذف خواهد شد. البته می‌توانید آن را در گالری گوشی خود ذخیره و یا آن را Highlight کنید تا در پیج شما ذخیره و نمایش داده شود.

زمان استوری حداکثر می تواند ۱۰ ثانیه باشد.

 

سایز مناسب استوری در اینستاگرام :

برای استوری در اینستاگرام می‌توانید از سایز عرض ۱۰۸۰ پیکسل در ارتفاع ۱۹۲۰ پیکسل استفاده کنید.

Story : 1080 * 1920 px

 

استوری لایو اینستاگرام ( Story Live ) :

قابلیت دیگری در اینستاگرام با نام استوری لایو ( Story Live ) وجود دارد که شما می‌توانید به صورت ویدیویی و زنده با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید. با استفاده از این قابلیت، شما می‌توانید به ارائه محتوایی جذاب بپردازید تا اولا مخاطبان فعلی خود را راضی و همچنین مخاطبان جدیدی را جذب کنید. همچنین می‌توانید به معرفی و توضیحات بیشتر یک محصول یا خدمات بپردازید.

 

۵ – استفاده از IGTV اینستاگرام

قبلا برای قرار دادن ویدیو محدودیت زمانی وجود داشت، یعنی حداکثر میتوانستید ویدیوهای یک دقیقه ای در اینستاگرام قرار دهید. اما با وجود ارائه سرویس IGTV عملا این محدودیت برداشته و میتوانید ویدیوهای یک ساعته هم در اینستاگرام قرار دهید. همچنین شما میتوانید کانالهایی را در IGTV ایجاد و بصورت منظم و دسته بندی شده به قرار دادن ویدیوهای مورد نظر خود بپردازید.

در IGTV، ویدیوهایتان باید به صورت عمودی باشند.

در آخر توصیه می‌شود از این قابلیت نهایت استفاده را ببرید و ویدیوهایی در قالب آموزش، معرفی، اطلاع رسانی و غیره قرار دهید.

 

۶ – گیمیفیکیشن در اینستاگرام

گیمیفیکیشن یا بازی سازی، به زبان ساده یعنی استفاده از قواعد و عناصر بازی در فضای غیر بازی. به عنوان مثال، شما برای پرواز از یک آژانس پرواز بلیطی تهیه می‌کنید. این آژانس پس از خرید به شما کارتی را می‌دهد. بر روی کارت نوشته شده هر ۱۰ کارت یک پرواز مجانی. این موضوع بصورت ناخودآگاه، شما را وارد یک بازی می‌کند تا اگر مجددا نیازی به پرواز داشته باشید باز هم به همان آژانس مراجعه کنید.

برگزاری مسابقه در اینستاگرام، یکی از روش‌های ایجاد گیمیفیکیشن است. مسابقاتی را در پیج اینستاگرام خود برگزار و در پستی دیگر هم برنده مسابقه را در قالب تصویر یا ویدیو معرفی کنید. این مسابقات می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

 • حدس زدن نتیجه یک بازی.
 • منشن کردن کاربران توسط فالورهایتان در زیر پست شما.
 • پرسیدن سوال و ارائه جایزه به بهترین پاسخ
 • و موارد دیگر.

 

۷ – استفاده از اینفلوئنسرها در اینستاگرام

اینفلوئنسر، به فرد شناخته شده و تاثیر گذار در شبکه‌های اجتماعی گفته میشود. امروزه کسب و کارها، با استفاده از آنها، پیج اینستاگرام، محصولات و یا خدمات خود را تبلیغ می‌کنند. همچنین بازاریابی که با استفاده از این روش و در ابعاد گسترده تری انجام میشود را اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی با فرد تاثیر گذار می‌نامند. در صورت داشتن بودجه کافی، می‌توانید از این افراد نیز استفاده کنید.

نکته مهمی که باید در اینفلوئنسر مارکتینگ در نظر بگیرید این است که اینفلوئنسری انتخاب کنید که مناسب جامعه هدف و مخاطبان شما باشد.

تا جای ممکن سعی شد تمامی اصول بازاریابی در اینستاگرام پوشش داده شود. باعث خوشحالیست پذیرای نظرات ارزشمند شما باشیم.

کامل ترین اصول بازاریابی در اینستاگرام
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

 

درباره‌ی هرآنچه

هرآنچه که در زمینه بازاریابی اینترنتی آموخته‌ایم، به اشتراک می‌گذاریم. امید است که بتوانیم به سهم خود، در این زمینه کمکی کرده باشیم.

همچنین ببینید

بازاریابی موتورهای جستجو

آشنایی با مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) به زبان ساده

بازاریابی موتورهای جستجو یکی از موثرترین راههای رشد کسب و کار و رسیدن به مشتری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *